У першым матчы новага года Буран на выездзе абыграў аўтсайдэра ВХЛ

Матч у Кургане супраць ХК «Зауралье» завяршыўся з лікам 5: 1 на карысць варонежскай каманды.

Сёння, 3 студзеня варонежскі «Буран» у рамках рэгулярнага чэмпіянату ВХЛ правёў першы матч у сёлетнім годзе.

Сіне-белыя гулялі ў Кургане супраць абсалютнага аўтсайдэра чэмпіянату ХК «Зауралье», які займае апошняе месца ў табліцы, адстаючы ад бліжэйшых канкурэнтаў на 13 ачкоў.

«Буран» ж пасля пройгрышу «Молат-Прыкам'е» займаў шосты радок. На ўральскі выезд Варонежцы адправіліся ў абноўленым складзе. Як ужо паведамляла Наш Сайт, напярэдадні Новага года клуб скасаваў кантракты з Раманам Костроміна і Аляксандрам Беркутовым. Пры гэтым склад папоўнілі два новых хакеісты: абаронца Яўген Штайгер і нападаючы Максім Кривоножкин. Абодва пачаткоўца выйшлі на свой першы матч у першым звяне: Штайгер пад 59 нумарам, а Кривоножкин выйшаў пад 53. Яшчэ адзін новы гулец прыехаў з «Россошь» - брамнік Сямён Рабаў. Яго адкамандзіравалі, каб папоўніць брамавага дэфіцыт, які ўтварыўся з-за траўмы Дзяніса Чарапанава і немагчымасці камандзіраваць з «Атланта» Міхаіла Меера. Рабава выклікалі ў аснову ўпершыню, раней у падобных сітуацыях другім брамнікам заяўлялі Віталя Пантыкина, які, зрэшты, за «ураганных» не згуляў пакуль ніводнай хвіліны.

Варонежцы актыўна пачалі матч і павялі ў ліку на чацвёртай хвіліне. Кривоножкин аддаў пас Маёраву на пятачок, Канстанцін кінуў, шайба ад шчытка брамніка гаспадароў Артура Кайпаева адскочыла да Дзяніса Макараву, які адправіў яе ў сетку.

Але ўжо праз тры хвіліны «Зауралье» зраўнавала лік. Раман Смірноў зарабіў першае выдаленне ў матчы, гаспадары пасля некалькіх спробаў усё ж замацаваліся ў чужой зоне, Максім Рыбалко кінуў ад сіняй лініі, Арцём Сталетаў шайбу адбіў, але яна адскочыла да Асхат Рахматуллину. Форвард адпасаваў Аляксею Арлову, які пабіў пусты кут варот.

Рэшту тайма прайшоў у цэлым у роўнай барацьбе з невялікай перавагай гасцей, што пацвердзіла і статыстыка - «Буран» з лікам 16:12 выйграў укідванні і нанёс дзесяць кідкоў у створ чужых варот супраць сямі у гаспадароў. Шмат у чым гэта перавага было атрымана за кошт больш частай гульні ў большасці - двойчы арбітры выдалялі Курганскай гульцоў.

Аднак рэалізаваць колькасную перавагу ў гасцей не атрымлівалася, і наступную шайбу гледачы ўбачылі ўжо ў другой дваццацімінутцы. На 24 хвіліне арбітры выдалілі адразу дваіх хакеістаў - па адным у складзе абедзвюх каманд - і за дзевяць секунд да выхаду «штрафнікоў» Руслан Бернікі магутным кідком практычна з нулявога вугла вывеў «Буран» наперад.

Гаспадары паспрабавалі перахапіць ініцыятыву, стварылі некалькі нядрэнных момантаў каля варот Сталетава, аднак ні ў большасці, ні ў роўных складах забіць не змаглі, а «Буран» зноў вызначыўся ў гульні 4 на 4. Спачатку суддзі выпісалі штраф гасцям за парушэнне колькаснага складу, але праз паўтары хвіліны поле гэтага правіла парушыў Алег Елісееў. І за секунду да выхаду на лёд Ягора Алёшава Павел Капыцін прарваўся да чужых варот, адкінуў шайбу Андрэю Петушкину, і абаронца адразу кінуў у неабаронены кут - 3: 1. У другім перыядзе конт цалкам мог яшчэ змяніцца, прычым моманты мелі і тыя, і іншыя. Але перавага «Бурана» у дзве шайбы захавалася да другога перапынку.

У заключнай частцы паядынку Варонежцы гулялі ўпэўнена, зрэдку дазваляючы гаспадарам пляцоўкі падабрацца да сваіх варот. І на 44 хвіліне падапечныя Віктара Семыкина, гуляючы ў большасці, па сутнасці, знялі пытанні аб пераможцы - Аляксандр Шчарбіна кідком з сярэдняй дыстанцыі прабіў Артура Кайпаева.

Пасля чацвёртай прапушчанай шайбы хакеісты «Зауралья» зусім расклеіліся, і «Буран» працягваў масіраваныя напады пад ўхваляльныя і радасныя песні і крычалкі 11 фанатаў з «ураганнага фронту», якія паехалі падтрымаць сваіх улюбёнцаў у выязной серыі. Іх перш за ўсё і падзякаваў Ягор Алешын адразу пасля таго, як на 49 хвіліне закінуў пятую шайбу ў вароты Кайпаева, рэалізаваўшы чарговае колькасную большасць.

Пасля пятай шайбы трэнеры «Зауралья» замянілі брамніка, выпусціўшы на лёд Руслана Ризаева, які, дарэчы, абараняў вароты курганскай каманды ў матчы першага круга і прапусціў у Варонежы толькі адну шайбу, якая стала адзінай у той гульні.

На гэты раз Рызван, правёўшы на лёдзе 11 хвілін 20 секунд, не прапусціў ні разу. Затое гаспадары маглі адзін раз у літаральным сэнсе гэтага слова заштурхаць шайбу ў вароты Сталетава - за дзве хвіліны да фінальнай сірэны гаспадары правялі нядрэнную атаку, шайба трапіла ў штангу, Сталетаў паспрабаваў накрыць яе шчыткамі, а Кастусь Кучкин пастараўся прапхнуць яе ў вароты. Дзмітрый Кузняцоў за такую ​​залішнюю актыўнасць прыціснуў форварда да лёду, арбітр спынілі сустрэчу, паглядзеў відэапаўтор і вызначыў, што лінію варот шайба не перасекла.

Атрымаўшы перамогу з лікам 5: 1, «Буран» з 61 ачкамі падняўся на пятае месца ў табліцы. Наступны матч выязной серыі варонежскія хакеісты згуляюць у нядзелю, 5 снежня, у Цюмені супраць каманды «Рубін».